W wyniku wyczerpujących się nieodnawialnych źródeł energii, przydatna będzie energia słońca, która zamieniana może być na inne rodzaje energii, zyskuje coraz większe znaczenie.

Do jej pozyskiwania służą kolektory słoneczne. Warto wspomnieć iż jej otrzymywanie nie jest w żadnym stopniu szkodliwe dla środowiska, a kolektory słoneczne do jej pozyskiwania instalowane głównie na dachach domów nie wpłyną negatywnie na krajobraz. Bez wątpienia z czasem, kolektory słoneczne zwrócą się, toteż wydane na początku pieniądze, zwrócą się w przyszłości. W dzisiejszych czasach coraz częściej widzimy różnego rodzaju rozwiązania ekologiczne, na ich dachach znaleźć można kolektory słoneczne. W dzisiejszych czasach możemy w ten sposób oszczędzić na energii elektrycznej, w czym pomagają nam kolektory słoneczne.

Tego rodzaju inwestycje ekologiczne będą bardzo tanie w utrzymaniu, są nadal dosyć drogie w instalacji, jednak z całą pewnością opłaca się inwestować w takie ekologiczne źródło energii, ażeby później pozbyć się części opłat za prąd oraz ciepłą wodę.

Na pewno kolektory słoneczne będą okazję na tanią ekologiczną energię. Energię słoneczna można także wykorzystywać w inny sposób. Można bezpośrednio zamieniać ja na energie Elektryczna wykorzystując do tego celu ogniwa fotowoltaiczne. Tego typu ogniwa wykorzystywane są m.in. w kalkulatorach oraz promach kosmicznych. Jednak sprawność ogniw fotowoltaicznych nie jest zbyt zadowalająca. Np. najtańsze w produkcji są ogniwa z krzemu amorficznego, a maja one sprawność 8-12%. Układy fotowoltaiczne działać mogą jako generator podłączony do sieci elektrycznej, ale nie mający możliwości magazynowania energii, jako autonomiczny generator mogący magazynować energię, a także w układzie hybrydowym składającym się z generatora fotowoltaicznego oraz generatora na gaz i ropę. Coraz popularniejsza staje się także fotowoltaika z dotacją, nie tylko osoby prywatne interesują się odnawialnymi źródłami energii. Firmy coraz częściej poszukują oszczędności wykorzystując panele słoneczne.