Bez zdrowego wzroku nasza jakość życia jest ogromnie obniżona.

Najskuteczniejszym sposobem na zachowanie prawidłowego wzroku jest profilaktyka, dlatego ważne jest, aby od dzieciństwa regularne przechodzić badania oczu w gabinecie okulistycznym.

Zdrowy wzrok wymaga regularnych wizyt u okulisty

Jeśli mamy problemy ze wzrokiem pomoże nam lekarz okulista

Już od wieku przedszkolnego dzieci powinny być poddawane badaniom wzroku w celu zapewnienia optymalnego zdrowia oczu. Również w dzieciństwie powinniśmy wyrobić sobie nawyk noszenia okularów ochronnych w celu zapobiegania urazom i ekspozycji na światło ultrafioletowe. Dodatkowo, gdy dzieci dojrzewają, polegają na swoich oczach, aby osiągnąć sukces w nauce i zajęciach pozaszkolnych. Nastolatki powinny mieć kontrolę wzroku przed pierwszymi lekcjami jazdy oraz pod kątem bezpieczeństwa i wydajności w sporcie wyczynowym.

Gdy zbliżasz się do wieku średniego, konieczne są regularne badania w gabinecie okulistycznym pod kątem chorób oczu. Po 40 roku życia ryzyko zwyrodnienia plamki wzrasta wykładniczo. Badania wzroku odbywające się co dwa lata w połączeniu ze zdrowym stylem życia to najlepsza profilaktyka i droga do zdrowego widzenia przez całe życie. Z wiekiem wzrasta także ryzyko wystąpienia jaskry, która jest jedną z głównych przyczyn nieodwracalnej ślepoty. Ponieważ na początku brakuje zauważalnych objawów, wiele osób cierpiących na tę chorobę nawet nie wie, że ją ma. Proste badanie w gabinecie okulisty może zdiagnozować jaskrę we wczesnych, uleczalnych stadiach.

Po 60. roku życia badanie rogówki, tęczówki, soczewki i siatkówki jest ważne dla wykrywania i monitorowania zaćmy. Wiele dobrych gabinetów okulistycznych specjalizuje się w chirurgicznym leczeniu tego powszechnego schorzenia. Doświadczony lekarz okulista Warszawa z pewnością dobierze najlepsze leczenie w twoim przypadku. Jeśli masz w rodzinie cukrzycę, jaskrę lub zwyrodnienie plamki żółtej, zdecydowanie zaleca się, abyś kontrolował wzrok co najmniej raz na dwa lata, a jeśli masz ponad 60 lat, przynajmniej raz w roku.