Często zaskakują nas wiadomości o nowych bateriach, o których mówi się, że oferują bardzo wysoką gęstość energii, zapewniają 1000 cykli ładowania / rozładowania oraz są cienkie i poręczne.

Chociaż jeden typ baterii może być zaprojektowany z myślą o małych rozmiarach i długim czasie działania, ten model będzie zużywać się przedwcześnie. Inna bateria może być zbudowana z myślą o długiej żywotności, ale rozmiar jest duży i nieporęczny. Kolejny akumulator może zapewnić wszystkie pożądane cechy, ale cena byłaby zbyt wysoka dla użytkownika komercyjnego. Producenci baterii doskonale zdają sobie sprawę z potrzeb klientów i zareagowali, oferując w sprzedaży akumulatory, które najlepiej pasują do konkretnych zastosowań. Przykładem mądrej adaptacji baterii jest branża telefonii komórkowej. Nacisk kładziony jest na mały rozmiar, wysoką gęstość energii i niską cenę. Długowieczność jest na drugim miejscu. Napis NiMH na akumulatorze nie gwarantuje automatycznie wysokiej gęstości energii. Na przykład pryzmatyczna bateria niklowo-wodorkowa do telefonu komórkowego ma smukłą geometrię. Mimo to liczba cykli tej baterii jest umiarkowana lub niska.

Akumulatory niklowo-wodorkowe o wysokiej trwałości, które wytrzymują 1000 rozładowań, są zwykle pakowane w nieporęczne cylindryczne ogniwa.

Kompromisy dotyczą również akumulatorów litowych. Baterie litowo-jonowe są produkowane do bardzo różnych zastosowań, które znacznie przekraczają użytkowanie komercyjnego odpowiednika. Niestety, produkcja baterii o bardzo dużej pojemności ma wysoką cenę, która sprawia, że są one poza zasięgiem rynku komercyjnego. Technologia baterii niklowo-kadmowych jest zaawansowana i dobrze poznana, ale oferują one stosunkowo niską gęstość energii. Takie baterie są stosowane tam, gdzie ważna jest długa żywotność, wysoka szybkość rozładowania i ekonomiczna cena. Główne zastosowania to radia dwukierunkowe, sprzęt biomedyczny, profesjonalne kamery wideo i elektronarzędzia. Akumulator niklowo-wodorkowy ma wyższą gęstość energii w porównaniu do kadmowego kosztem krótszego cyklu życia. Aplikacje obejmują zazwyczaj telefony komórkowe i laptopy.