Macica składa się z trzonu macicy i szyjki macicy.
Nowotwór złośliwy szyjki macicy nazywany jest rakiem szyjki macicy. Rak szyjki macicy prawie zawsze jest spowodowany długotrwałą infekcją określonymi wirusami. Wirusy brodawczaka ludzkiego HPV przenoszone są głównie poprzez kontakty seksualne. Infekcje te zwykle leczą się same bez żadnych konsekwencji.
Czym jest konizacja szyjki macicy?
Rak szyjki macicy zwykle początkowo nie powoduje żadnych objawów. Nie ma wczesnych i jednoznacznym oznak tego rodzaju nowotworu raka. Początkowo często pojawiają się objawy, takie jak niewytłumaczalna utrata wagi lub ból brzucha. Może także występować nietypowe krwawienie, na przykład poza miesiączką, po seksie lub po menopauzie. Krwawienie miesiączkowe trwające dłużej niż 7 dni, wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu powinny nas skłonić do wizyty u lekarza i badań. Dodatkowymi objawami mogą być ból w podbrzuszu lub miednicy, bolesne wypróżnienia lub oddawanie moczu.
Badanie ginekologiczne oraz badania cytologiczne mogą dostarczyć informacji o możliwości wystąpienia nowotworu. Jeśli istnieje podejrzenie raka, zalecane jest badanie tkanki z szyjki macicy, wówczas laboratorium określa, czy w tkance obecne są oznaki występowania nowotworu. Oprócz badania cytologicznego wykorzystuje się także elektrokonizację szyjki macicy, jest to badanie, które pomoże w postawieniu prawidłowej diagnozy. Im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym lepsze efekty leczenia można uzyskać. Jest to mało inwazyjna metoda, która polega na wycięcia fragmentu szyjki macicy. Zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem ogólnym, w odróżnieniu od klasycznej konizacji nie wymaga długotrwałej hospitalizacji.
Dlatego konizacja szyjki macicy obecnie budzi duże zainteresowanie. Jest to bardzo dobra metoda, aby dokonać bardzo szybkiej analizy, dzięki czemu będziemy mogli rozpocząć leczenie na wczesnym stadium. Obecnie szybko zdiagnozowany rak szyjki macicy pozwala na wyleczenie.