Chrapanie może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak anatomia jamy ustnej i zatok, spożywanie alkoholu, alergie, przeziębienie i nadwaga.

Kiedy zasypiasz i przechodzisz od lekkiego snu do głębokiego snu, mięśnie w górnej części ust, podniebienie miękkie, język i gardło rozluźniają się. Tkanki w gardle mogą rozluźnić się na tyle, że częściowo blokują drogi oddechowe i wibrują. Im bardziej zwężone są drogi oddechowe, tym silniejszy staje się przepływ powietrza. Zwiększa to wibracje tkanek, co powoduje, że chrapanie staje się głośniejsze. Niskie, grube i miękkie podniebienie może zawęzić drogi oddechowe. Ludzie z nadwagą mogą mieć dodatkowe tkanki w gardle, które mogą dodatkowo zwężać drogi oddechowe i powodować chrapanie. Chrapanie może być również powodowane przez spożywanie dużych ilości alkoholu przed snem. Alkohol rozluźnia mięśnie gardła i zmniejsza naturalną obronę przed niedrożnością dróg oddechowych. Przewlekłe przekrwienie błony śluzowej nosa lub krzywa przegroda między nozdrzami może przyczynić się do chrapania. Chrapanie jest zwykle najczęstsze i najgłośniejsze podczas snu na plecach, ponieważ wpływ grawitacji na gardło zwęża drogi oddechowe. Poczytaj tutaj http://sposobynachrapanie.pl o skutecznych sposobach na chrapanie.

Mężczyźni w średnim wieku i z nadwagą częściej chrapią lub mają obturacyjny bezdech senny niż kobiety.

Oprócz zakłócania snu partnera, jeśli chrapanie jest związane z bezdechem sennym, możesz być narażony na inne komplikacje i problemy zdrowotne, takie jak trudności z koncentracją, senność i zmęczenie, rozdrażnienie, ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca i udaru mózgu. Jest wiele domowych sposobów na poradzenie sobie z chrapaniem, które można stosować samodzielnie lub razem według potrzeby. Przede wszystkim należy spać z głową uniesioną nieco wyżej niż reszta ciała, trzeba unikać spania na plecach, należy leczyć wszelkie infekcje i alergie, ponieważ katar i przekrwienie nosa nasilają dolegliwości i zmuszają do oddychania przez usta. Utrata wagi jest również sposobem na zmniejszenie chrapania. Można również zażywać suplementy diety, krople i olejki na chrapanie, stosować plastry na nos czy opaski ułatwiające oddychanie w nocy. Porady na chrapanie znajdziesz na stronie https://slowoseniora.pl/dbanie-o-dobra-jakosc-snu.