Piłka ręczna plażowa to rodzaj piłki ręcznej, którą rozgrywa się na plaży lub na piasku, a nie na krytym boisku.

Piłka ręczna plażowa stała się coraz bardziej popularna wśród miłośników sportu ze względu na jej spektakularność. W związku z tym istnieją realne szanse na włączenie do programu igrzysk olimpijskich tej dyscypliny w Paryżu w 2024 roku. Od momentu pojawienia się piłki ręcznej pod koniec XIX wieku, ta dyscyplina stale się rozwijała, po raz pierwszy została włączona do programu igrzysk olimpijskich w 1936 roku, a pierwsze mistrzostwa świata odbyły się w 1938 roku. Piłka ręczna plażowa jest atrakcyjnym, dynamicznym sportem ze spektakularnymi elementami, organizuje się mistrzostwa Europy i świata na poziomie seniorów, młodzieży i juniorów.

Przygotowanie fizyczne lub wydolność fizyczna zawodnika jest ważnym elementem treningu sportowego i ma na celu przede wszystkim rozwój cech motorycznych, przy czym efekty są widoczne na poziomie zdolności wysiłkowej i parametrów funkcjonalnych.

Składa się z dwóch elementów: ogólnego przygotowania fizycznego, które przyczynia się do rozwoju wszystkich cech motorycznych i specjalnego przygotowania, które wykorzystuje odpowiednie środki zgodnie z wymaganiami uprawianej gałęzi sportu i poziomem przygotowania sportowców. Turnieje takie są stałymi treningami, które odgrywają bardzo ważną rolę w zapobieganiu wypadkom, poprzez poprawę więzadeł i wzrost mięśni, elastyczność ścięgien, poprawę równowagi i koordynacji.

Ruch na piasku wymaga specjalnych właściwości fizycznych oraz równowagi energii i oporu. Po przygotowaniu na piasku zużycie energii do biegania w pomieszczeniu jest zmniejszone, ponieważ biegacze regularnie trenujący na piaszczystym gruncie biegają później wydajniej na twardym podłożu, przez co zużywają mniej energii. Na stronie https://www.sport-transfer.com.pl/pilka-reczna-plazowa znajdziesz profesjonalne bramki, siatki i linie do wyznaczania pola gry. Jest to również sport zespołowy, w którym dwie drużyny walczą o rzucenie piłki na słupek bramki drużyny przeciwnej. Mecze piłki ręcznej na plaży rozgrywane są w 2 lub 3 setach. Trzeci set powstanie, gdy obie drużyny wygrają set. Brazylia jest obecnie krajem numer 1 na świecie.