Sesja psychoterapeutyczna trwa zwykle od 45 do 50 minut.

Postaraj się zaplanować sesję terapeutyczną na czas, kiedy nie będziesz musiał się spieszyć czy zajmować innymi sprawami. Martwienie się, że spóźnisz się na następne zobowiązanie, odwróci twoją uwagę od sesji psychoterapeutycznej.

Czego można się spodziewać na sesji terapeutycznej?

Jak wygląda sesja psychoterapii

Na pierwszą sesję psycholog może poprosić cię, abyś przyszedł trochę wcześniej, aby wypełnić dokumentację, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. To normalne, że podczas pierwszych kilku sesji odczuwasz niepokój. Psychologowie mają doświadczenie w ustawianiu tonu i rozpoczynaniu terapii. Są przeszkoleni, aby prowadzić każdą sesję w skuteczny sposób, aby pomóc pacjentowi zbliżyć się do jego celów. Terapeuta może również omówić kwestie logistyczne, takie jak opłaty, sposób umówienia lub odwołania spotkania oraz poufność, jeśli nie zrobił tego jeszcze telefonicznie. Psycholog będzie również chciał poznać historię problemów psychologicznych, takich jak depresja, lęk lub podobne problemy, zarówno u ciebie, jak i twojej rodziny. Dowiesz się również, jak problemy i negatywne uczucia wpływają na twoje codzienne życie.

Psychoterapia pomaga zidentyfikować twój problem, nawet jeśli nie masz pewności, dlaczego go masz lub jak sobie z tą sytuacją poradzić. Na przykład możesz czuć się zły lub smutny, nie wiedząc, co powoduje twoje uczucia lub jak przestać czuć się w ten sposób. Jeśli problem jest zbyt bolesny, by o nim mówić, psycholog nie powinien nakłaniać cię do powiedzenia więcej, niż możesz się dzielić, dopóki nie poznasz siebie lepiej. Możesz powiedzieć, że nie jesteś jeszcze gotowy na rozmowę o czymś i wrócić do tego w dowolnym momencie terapii.

Gabinet psychoterapii znajdziesz na stronie https://gabinet-ego.pl. Ważne jest, aby nie spieszyć się z tym procesem, który może zająć więcej niż jedną sesję. Gdy zdobędziesz zaufanie do swojego psychologa i procesu psychoterapii, możesz chcieć podzielić się rzeczami, z którymi na początku nie czułeś się komfortowo. Gdy twój psycholog będzie miał pełną historię, oboje będziecie pracować razem, aby stworzyć plan leczenia. To wspólne wyznaczanie celów jest ważne, ponieważ oboje musicie pracować nad osiągnięciem swoich celów.