Czasem wystarczy jeden błąd popełniony wiele miesięcy wcześniej, aby skutecznie uprzykrzyć sobie dalsze życie. Mowa oczywiście o jeździe pod wpływem alkoholu. Nawet jeśli zostaliśmy złapani stosunkowo dawno, to mimo wszystko sprawa może czekać na rozpatrzenie.
Na szczęście w sprawach gdzie mija naprawdę dużo czasu, może dojść do zatarcia przestępstwa. Polega to głównie na tym, że po upływie określonego termin przestępstwo zostaje uznane przez sąd za niebyłe, a sprawca pomimo ewidentnej winy, otrzymuje status osoby niekaranej. Dla wielu kierowców ukaranych przypadkiem jest to szansa, na rozpoczęcie nowego życia.
Jak sobie z tym poradzić?
Jest to szczególnie ważne, jeśli potrzebujemy dokumentu o tak zwanej niekaralności, a nawet wykroczenie jest odnotowane w naszych aktach. W momencie, gdy zaciera się wyrok, wszystkie informacje dotyczące czynu zostają usunięte, przez co ewentualna próba ustalenia, za co osoba została skazana, jest niemożliwa do spełnienia. To właśnie w taki sposób, osoba staje się ponownie niekarana. W przypadku zatarcia się wyroku wiele zależy od rodzaju kary, jaki został nałożony na sprawcę. Prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu, zawsze jest przestępstwem, gdzie może być zastosowana kara grzywny ograniczenia lub nawet pozbawienia wolności, zwłaszcza w poważniejszych przypadkach.
Dodatkowe informacje znajdziesz na adwokat24h
Automatyczny mechanizm
Prawidłowo takie przedawnienie sprawy następuje do 10 lat od orzeczenia winy. Wszystko dzieje się z automatu, dlatego osoba skazana za jazdę po pijanemu nie musi wnosić żadnego wniosku. Jeśli z jakiegoś powodu potrzebujemy szybszego zatarcia wyroku, to w takich sytuacjach, faktycznie dana osoba może wnioskować o zatarcie wyroku. Sąd jednak sprawdzi dokładnie, czy dany osobnik przestrzegał porządku prawnego, bez tego nie ma mowy o zatarciu sprawy. Jeśli więc zastosujemy tryb przyspieszenia to o zatarcie kary sprawca, może starać się po upływie trzech lat od orzeczenia winy. Oczywiście w tym czasie nastąpi również wykreślenie z Krajowego Rejestru Karnego, przez co sprawca nie będzie więcej widniał w takiej bazie. W przypadku standardowej grzywny okres zatarcia może nastąpić już rok od wykonania kary przez sąd.