Zadaniem turbosprężarki jest dostarczenie do komory spalania dodatkowego powietrza. Napędzana jest gazami wylotowymi z silnika, dzięki niej silnik dostaje więcej powietrza do mieszanki, dzięki temu jego sprawność znaczenie wzrasta.

Obecnie coraz więcej serwisów samochodowych prowadzi serwis turbosprężarek. Turbosprężarki są dość skomplikowanymi urządzeniami, które mogą ulegać awarii. Firma zajmująca się regeneracją rozbiera na części kompletną turbosprężarkę, sprawdza wszystkie poszczególne elementy, wymieniając je w razie potrzeby i montuje nowe łożyska i uszczelnienia. Niektóre elementy sprężarki mogą wymagać także wyważenia. Podzespoły ruchome zazwyczaj osiągają prędkości do 230 000 obr / min, a zatem poziom precyzji wyważenia jest niezwykle wysoki i musi być przeprowadzany na specjalistycznym sprzęcie. Nieprawidłowe wyważenie spowoduje hałas i uszkodzenie filmu olejowego, co spowoduje przedwczesne uszkodzenie łożysk. W wyniku wysokich prędkości obrotowych poziom precyzji w produkcji zamiennych części turbosprężarki jest niezwykle wysoki.

Zazwyczaj łożyska i uszczelki produkowane są z tolerancjami nawet 2 mikronów. Stosowanie części naprawczych niższej jakości, które nie są w stanie wytrzymać intensywnych warunków, w których turbosprężarka musi działać, może również prowadzić do przedwczesnej awarii, a także potencjalnego uszkodzenia silnika.

Oprócz powyższego, przy naprawie turbosprężarki z dyszą zmienną należy następnie zmontować i ustawić turbosprężarkę w taki sposób, aby upewnić się, że ustawienia łopatek są prawidłowe, co wymaga dokładnej kalibracji siłownika przy użyciu dodatkowego specjalistycznego sprzętu. W nowoczesnych turbosprężarkach stosowanych w mniejszych silnikach są one dość małe, a kiedy zawiodą w eksploatacji, może to doprowadzić do uszkodzeń wykraczających poza ekonomiczną naprawę, wówczas wszystkie główne części muszą zostać wymienione. Dzięki temu można naprawić uszkodzoną turbosprężarkę, dzięki czemu uda się zaoszczędzić na zakupie nowej. Jest to dość powszechna praktyka, ponieważ regeneracja turbo obecnie wykonywana jest profesjonalnie dzięki zastosowaniu bardzo dokładnych maszyn.