Każda świeca do podtrzymania płomienia potrzebuje wosku i knota, obecnie poszukuje się różnych rodzajów wosków produkowanych ze składników naturalnych.

Może być to przykładowo olej roślinny, odpowiednio przygotowany, obecnie dostępnych jest kilka rodzajów wosku do świec niektóre naturalne, niektóre syntetyczne, niektóre mieszane, a każdy z nich ma swoje szczególne właściwości. Producenci poszukują coraz nowych pomysłów na wosk z którego wytwarzają świece zapachowe, różne woski mają inne właściwości. Chodzi tu przykładowo o czas spalania, ale także o możliwości uwalniania olejków eterycznych zawartych w świeczkach zapachowych. Bardzo popularny jest obecnie wosk sojowy, wytwarzany w procesie przetwarzania oleju sojowego, bardzo dobrze sprawdza się w przypadku świec z różnego rodzaju pojemnikach. Wiele firm oferuje obecnie świeczki w eleganckich słoiczkach lub też puszkach. Można znaleźć go także w podgrzewaczach. Jakie znaczenie ma wosk w świecach zapachowych?

Inny rodzaj w całkowicie naturalnego wosku to wosk palmowy, jest wytwarzany przez uwodornianie olejów palmowych.

Woski palmowe umożliwiają tworzenie świec o unikalnych teksturach, ponieważ w większości przypadków na powierzchni świecy występuje wzór krystalizacji lub wzór pióra. Wosk palmowy doskonale nadaje się do wyższych i cieńszych świec. Stosowany od lat jest wosk pszczeli to jeden z najlepszych wosków na rynku, wosk pszczeli może być używany do produkcji wszystkich rodzajów świec. Oczywiście w przypadku świec bardzo ważny jest zapach, różne rodzaje wosków inaczej uwalniają zapachy, w zależności od tego co chcemy osiągnąć możemy zdecydować się na wiele różnych świec od różnych producentów o różnym składzie. Dużym zainteresowaniem cieszą się świece zapachowe Woodwick, mają bardzo ładny wygląd, warto także zwrócić uwagę na kolorystykę i wielkość każdy będzie mógł wybrać świece które pasują do pomieszczenia. Mogą znajdować się w małych słoiczkach, czy też małych skalnych naczynkach, ale można także wybrać świece bez osłonek, które można postawić w każdym miejscu.