Z czasem nasze schody tracą swój pierwotny wygląd, możemy zatem zastanowić się nad ich odnowieniem. Od czasu do czasu drewniane schody potrzebują nowej warstwy farby.

Same schody nie wymagają żadnej innej obróbki, należy odnowić drewniane stopnie, czy poręcze. Na początku sprawdzamy z jakiego drewna wykonane są schody, większość rodzajów drewna jest łatwa do renowacji. W przypadku schodów z drewna bukowego należy dobrze zagruntować powierzchnię, przed malowaniem czy lakierowaniem. Drewno bukowe ma bardzo twardą powierzchnię, ale jest stosunkowo miękkie od wewnątrz, dzięki czemu drewno zawsze ustępuje pod obciążeniem. Jeśli farba jest nadal nienaruszona, dobrze jest również sprawdzić, który kolor został użyty. Stosunkowo miękkie farby akrylowe można malować wyłącznie tym samym rodzajem farby. Ponieważ schody są jedną z najbardziej obciążonych powierzchni w domu, farby podłogowe mają wysoką klasę ścieralności. Ale oznacza to również, że nowa warstwa farby schnie dość długo. W zależności od zastosowanego koloru, pełne malowanie schodów może potrwać od trzech do siedmiu dni. Malując schody warto pamiętać o jednej zasadzie, aby były one możliwe do użytkowania można malować najpierw co drugi schodek. A następnie po zaschnięcie całej farby pozostałe schodki. Dzięki temu schody przez cały czas będą drożne.

Upewnij się, że stopnie nie są poddawane dużym obciążeniom, dopóki farba całkowicie nie stwardnieje. Schody z pewnością muszą być antypoślizgowe, dlatego też warto w czasie odnawiania schodów zadbać o jakiś element dzięki któremu schody będą bardziej chropowate. Można to osiągnąć za pomocą specjalnego lakieru, lub tez można zamontować specjalne paski antypoślizgowe. Z pewnością każdy producent schodów przygotowuje schody w taki sposób aby stopnie nie były zbyt śliskie. Może skończyć się to nieprzyjemną sytuacją, możemy spaść ze schodów i się poobijać. Innym pomysłem będzie położenie na schodach wykładziny, jednak w ten sposób zakryjemy piękne drewniane schody.