Bardzo dużo osób prowadzących własne firmy zastanawia się czy dla nich zwrot podatku vat jest możliwy? Niestety nie wszystkie firmy mogą się o to starać.

Trzeba spełnić przynajmniej kilka warunków, aby otrzymać całkowity albo częściowy zwrot podatku vat. Na pewno trzeba mieć zarejestrowaną firmę. Można być osobą fizyczną, która prowadzi działalność gospodarczą, ale również można być spółką osobową czy spółką prawa handlowego. Po prostu firmę trzeba mieć założoną, ale to nie koniec. Firma, która prowadzimy nie może być na ryczałcie czy na książce przychodów i rozchodów. Tutaj trzeba pamiętać, że zwrot podatku vat obowiązuje dla firm, które są ich płatnikami. To musi być czynny płatnik, a nie taki, który dawniej nim był, ale teraz od lat podatku nie płaci. Jeśli prowadzimy firmę i rozliczamy się z podatku vat to już mamy większe szanse na to, że uda nam się otrzymać pieniądze. Pieniądze otrzymuje się za zakup i korzystanie z usług poza granicami kraju. W ten sposób będziemy mogli odzyskać nadpłacony vat w innych krajach UE. Nie jest to takie trudne, dlatego warto się za to wziąć, a przekonamy się jak to wszystko wygląda. Na pewno na tym zyskamy bardzo dużo, bo każdy zwrot bardzo cieszy.


Jak należy to zrobić?

Potrzebne jest złożenie wniosku do polskiego urzędu skarbowego. Tam będą sprawdzać czy mamy firmę w Polsce i czy płacimy podatek vat. W ten sposób sprawdzając wszystko wysyłają dalej wnioski, które są pewne i nie będą ciągle wracać do właściciela. Skarbówka wysyła dokumenty do kraju, od którego chcemy zwrotu podatku vat. Tam uruchamia się cała procedura i w ten sposób po kilku miesiącach pieniądze trafiają do nas. Będzie to trwało od trzech do nawet ośmiu miesięcy. Ważne żeby zwrot podatku vat z zagranicy był możliwy i żeby pieniądze były dla nas dostępne. Jeśli przyjdzie nam trochę dłużej poczekać to trudno ważne, że pieniądze nam się należą i możemy z nich skorzystać. Im więcej pieniędzy odzyskamy tym bardziej będziemy zadowoleni i o to właśnie nam przecież chodzi.