Prawnik jest niezbędny w procesie rozwodowym, zarówno na początku, jak i na każdym etapie postępowania, ponieważ klient może wymagać lepszego zrozumienia swoich praw i obowiązków.

Proces rozwodowy może mieć wpływ na opiekę nad dzieckiem, alimenty na małżonka i dziecko, a nawet podział majątku. Rozwód ma zazwyczaj te same elementy. Sam początek jest zwykle porozumieniem między małżonkami, aby złożyć wniosek o rozwód i zakończyć związek. Może to także obejmować kwestie związane z opieką nad dziećmi, kto będzie sprawował opiekę podstawową lub wyłączną, wysokość alimentów na dziecko oraz płatności na rzecz drugiego małżonka, a także podział majątku wspólnego. Porozumienie jest możliwe w drodze postępowania cywilnego o rozwód, mediacji, arbitrażu lub innego programu. Często przed zakończeniem małżeństwa konieczne są do spełnienia pewne wymagania, jak oddzielne mieszkanie małżonków przez określony czas. Należy także ustalić jeszcze przed złożeniem pozwu, czy przeprowadzić proces z orzekaniem o winie, czy bez orzekania o winie. Oczywiście nie jest konieczne zawarcie ugody przed separacją, a nawet złożeniem wniosku o rozwód. Lepiej jednak dla obu stron osiągnąć jakąś formę porozumienia, aby przyspieszyć proces i zaoszczędzić czas i pieniądze oraz nerwy. Jednak nie zawsze małżonkowie będą mogli dojść do porozumienia przed rozpoczęciem procesu rozwodowego.

Celem porozumienia jest szybkie zawarcie ustaleń, aby uniknąć kosztownych opłat, dodatkowych wydatków na prawników i skomplikowanego procesu sądowego.

Chcąc szybko osiągając cele tego, czego chce lub potrzebuje każda osoba, można pójść na kompromis i zakończyć sprawę rozwodową bez zbytniego konfliktu i okazywania niepotrzebnych negatywnych emocji. Chociaż ktoś może pomyśleć, że nie potrzebuje prawnika do ugody rozwodowej, zaleca się jednak skorzystanie z usług, jakie oferuje kancelaria adwokacka, ponieważ będzie wspierać i chronić prawa i interesy swojego klienta. Dokumentacja umowy rozwodowej zwykle wymaga przeglądu, aby upewnić się, że nic nie jest nieprawidłowe i że wszystkie przepisy prawne są ważne. Jeśli cokolwiek wymaga poprawek, prawnik może wyłapać te błędy.