Dla wielu osób życie w upalne letnie dni jest nie do zniesienia, czujemy się wówczas ospali, zmęczeni, nie mamy chęci nic robić.
Dlatego też coraz częściej decydujemy się na instalację klimatyzacji w naszych domach, dzięki niemu spadnie temperatura, będziemy czuli się bardziej komfortowo. Zasadniczo każdy system klimatyzacji jest systemem chłodniczym, takim jak nasza lodówka w kuchni. Jeśli wnętrze systemu może być nie tylko chłodzone, ale także ogrzewane, mówimy o pompie ciepła. Systemy te zostały udoskonalone, aby pochłaniały ciepło w pomieszczeniu w trybie chłodzenia i transportowały je na zewnątrz – w trybie ogrzewania ciepło jest pobierane z otaczającego powietrza w celu komfortowego ogrzania naszych pomieszczeń. Klimatyzacja jest jednak nieco bardziej złożona niż samo chłodzenie w końcu chodzi o nasze samopoczucie i zdrowie. W przypadku firm chodzi o utrzymanie wydajności pracowników. Kiedy mówimy o klimatyzacji, oprócz temperatury w pomieszczeniu, która jest postrzegana jako najważniejszy czynnik, wilgotność powietrza jest również bardzo ważna. Należy oczywiście wyważyć odpowiednio stosunek temperatury do wilgotności aby uzyskać najlepszy klimat w naszym domu. W klimatyzacji sterowana rotacyjna sprężarka tłokowa pompuje czynnik chłodniczy.
Z czasem kurz dostaje się do urządzenia, podobnie jak w komputerze. Powietrze przepływa i wzbudza pył, który następnie osadza się w filtrze układu klimatyzacji. Z czasem może to doprowadzić do zatkania filtra, co oznacza, że powietrze nie krąży już prawidłowo, a co za tym idzie cały system klimatyzacji przestanie działać prawidłowo. Warto także zwrócić uwagę jaki filtr posiadamy przykładowo czy jest to filtr F7, czy też inny model. Zapchany filtr spowoduje że do klimatyzatora powietrze będzie miało problem z odpowiednią cyrkulacją. Dlatego należy regularnie czyścić filtr, w modelach wyposażonych w jednostkę chłodzącą umieszczoną na zewnątrz należy czyścić odpowiednim sprayem w okresie letnim, aby uniknąć osadzania się pyłu.